Ekonomi

Japonya’nın ihracatında sınırlı artış

Japonya’nın ihracatı Ekim ayında daha yavaş bir hızda arttı. Ülke ekonomisi ikinci yarıda teknik durgunluktan kaçınmak için çabalarken, fazladan çok az destek sağladı.

Japonya Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı bilgiye göre ihracat ekim ayında bir önceki yıla göre yüzde 1,6 arttı. Ekonomistlerin beklentisi ise yüzde 1’lik artış olacağı yönündeydi. Sevkiyatlar, özellikle ABD’ye olmak üzere otomobillerdeki güçlü artış nedeniyle arttı, ancak çip üretim ekipmanı ihracatında devam eden çift haneli düşüşler nedeniyle kazanımlar sınırlı kaldı.

İthalat, büyük ölçüde enerjiyle ilgili alımlardaki düşüşe bağlı olarak yüzde 12,5 düştü. Ticaret istikrarı 662,5 milyar Yen (4,4 milyar $) açığa yol açtı.

Yapışkan enflasyon ve sınırlı fiyat artışının iç talebi kısıtladığı bir dönemde ihracatın yavaşlaması Japonya için başka bir belirsizlik kaynağına işaret ediyor. Üçüncü çeyrekte ticari yatırımlar düşerken tüketici harcamalarının toparlanamaması Japon ekonomisinde beklenenden daha derin bir daralmaya neden oldu.

Ekonomiden Taro Saito, “Avrupa ekonomileri zaten yavaşlıyor, Çin de yavaşlamaya devam ediyor. Genel olarak denizaşırı ekonomiler ihracat açısından yaşanabilir bir durumda değil ve bundan sonra işlerin daha da kötüleşeceğini düşünüyorum” dedi. NLI Araştırma Enstitüsü’nde araştırma lideri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu